Loading...

Padomi audzētājiem

Īrisi


Labākais bārdaino īrisu stādīšanas un pārstādīšanas laiks ir jūnija beigas un jūlijs. Īrisus labāk stādīt saulainā un sausā vietā, jo īrisiem nepatīk lieks mitrums. Īrisiem patīk viegli sārmaina augsne, tāpēc pirms stādīšanas zemi vajadzētu kaļķot, noderēs arī pelni. Bārdainie lielziedu īrisi jāstāda sekli, lai sakneņu virspuse sauļojas saulītē, bet vēlu rudenī sakneņus nepieciešams apraust ar augsnes slāni vai piesegt ar egļu zariem. Īpaši tas attiecas uz jauniem stādījumiem. Ja iestājas kailsals, tad īpaši svarīgi piesegt visus īrisu stādījumus.

Peonijas


Visu par peonijām – par šķirnēm, stādīšanu un kopšanu ir aprakstījis Aldonis Vēriņš savā grāmatā "Latvietis un viņa peonijas", izdevumā "Peonijas mūža stādījumam", kā arī daudz rakstos dažādos žurnālos. Aldonis Vēriņš ir Latvijas puķkopju skolotājs un iedvesmotājs, jo pateicoties viņa pieredzei un zināšanām, Latvijā ir daudz puķkopju, kolekcionāru un puķu mīlētāju. Arī es, iedvesmojoties no Aldoņa Vēriņa skaistajām peonijām, iemīlēju un sāku veidot savu peoniju dārzu. Ja nu kāds nav lasījis Aldoņa Vēriņa daudzās publikācijas, tad zemāk īsumā par to, kas patīk peonijām: Saule, atklāta vieta, kur nav augsts gruntsūdens līmenis, kur nesakrājas lieks mitrums no lietus vai sniega.
Manā dārzā vairums īrisu un peonijas aug atklātā, saulainā vietā, bet ir arī dažas dobes pusēnā. Galvenais, lai peonijām būtu rīta saule, kas nožāvē nakts rasu no lapām. No pusēnas ir savs labums - ilgāks ziedēšanas laiks un krāsa neizbalo